Home › Forums › De keuring en erna › WIA, voorschot en ZW
WIA, voorschot en ZW
Tags: WIA-aanvraag
-
30 januari 2026 om 20:43
Hallo,
Volgende week heb ik mijn laatste werkdag als verpleegkundige, omdat ik dan ruim 2 jaar ziek ben ivm bekkenklachten na zwangerschap.
Na mijn eerste zwangerschap ben ik 4 maanden (okt 2023) na mijn verlof, uitgevallen na een verkeerde manipulatie van de fysio. Ik viel toen niet onder de vangnetregeling. Tijdens mijn spoor 2 traject ben ik weer zwanger geworden en mijn baby is nu 6 maanden. Omdat mijn klachten verergerd waren na de zwangerschap, ben ik per sept 2025 opnieuw ziekgemeld om in aanmerking te komen voor de vangnetregeling. Echter was ik tussendoor nooit beter. Bij mijn werkgever zit ik dus nu op de 2 jaar ziek. Maar het UWV telt ook een nieuwe ziekteperiode per september vorig jaar. Er wordt nu een voorschot aangevraagd, maar ik ontvang nu de ziektewet uitkering van het UWV via mijn werkgever. Hoe groot is de kans dat ik een voorschot krijg? Of blijf ik vanuit de UWV ziektewet betaald worden tot sept 2027? En wat betekent dit voor de WIA aanvraag? Voor zover ik begrepen heb, blijft die gewoon aangevraagd staan.
En nog een vraag, ik heb een brief gehad dat ze 26 weken (!!) langer over mijn WIA beoordeling moeten doen. Hoe is dat bij anderen verlopen die recent een WIA hebben aangevraagd? Komen ze inderdaad pas na 6 maanden met een uitspraak?
Ik voel veel onzekerheid over de beoordeling en wat dat financieel gaat betekenen voor mijn gezin. Dat dit nog 6 maanden langer moet duren, vind ik heel vervelend.
-
31 januari 2026 om 09:52
Hallo,
Dat is een gevecht om per welke datum je ziek bent. Vanaf de datum van je eerste ziekmelding of vanaf de datum dat je opneiwu voolledig bent uitgevallen. Veelal gaat het om de eerste ziekmelding. Van bekang is of je weer volledig beter bent geweest (zo te horen niet) en voor hoelang en of je opniewu bent uitgevallen met dezelfde oorzaak. Daar zou een jurist van bijvoorbeeld een vakbond naar kunnen kijken, of een andere organisatie die uitkeringsgerechtigeden in je regio ondersteunt.
De WIA aanvraag bklijft gewoon staan. Aan het einde van de ziejtewet zal waarschijnlijk de uitbetaling rechtstreeks door het UWV gaan. Omdat de keuring nog op zicgh zal laten wachten zul je in de tussentijd een voorschot krijgen, welke later verrekend zal worden met de definitieve uitkeing. Heb je te veel gekregen dan zal ju moeten terugbetalen, eventueel via een afbetallingsregeling. Over de periode tot de definitieve vaststelling van je recht op de WIA zul je dus in ieder geval een voorschot krijgen. Wijst UWV dit toch af dan kun je naar de rechter stappen in een spoedprocedure om een voorschot te krijgen.
Door het grote tekort aan verzeekringsartsen is het normaal dat je extra lang moet wachten. Ze hebben nu al de maximale termijn van uitstel toegepast. Reken er echter niet op dat ze ook daadwerkelijk binnen die extra tijd je gekeurd zal worden. De praktijk is dat het veel langer kan duren, dat is mede afhankelijk van de regio waar je woont. Op sommigkantoren van het UWV is een grotere achterstand dan bij andere.
De onzeekrheid die dat met zich meebrengt is voor de meeste mensen op zijn zacht gezegd niet erg prettig. Het blijft een lange periode van onzekerheid.Beslist het UWV te laat dan kun je wel een dwangsom eisen via de wet dwangsom en beroep om ze te dwingen sneller een beslissing te nemen. Maar echt sneller gaat het daarmee niet. Daar is tot frustatie van velen niets aan te doen.
Met vriendelijek groten,
Socrates.
-
Anoniem
21 februari 2026 om 12:11Hallo Janneke,
Wat komt er veel tegelijk op je af. Logisch dat je je zorgen maakt wanneer het besluit van het UWV langer duurt dan gedacht. Ik heb gemerkt dat via de website van de gemeente veel informatie te vinden is over hulp en bijstand bij geldzaken. Misschien kom je daar al een stuk verder mee.
Een dagelijkse wandeling, wat je waarschijnlijk al doet met de kinderen, helpt bij het loslaten en voor ontspanning. Het is belangrijk goed voor jezelf te blijven zorgen.
O ja, via de gemeente kan je ook gratis een ondersteuner krijgen die met je meedenkt of gaat naar UWV afspraken. Dan hoef je het niet allemaal zelf uit te zoeken. Iedere gemeente heeft zo’n ondersteuner (OCO) en soms via mee.nl.
Een vraag aan Socrates, bij mij is aangegeven dat het voorschot ongewijzigd blijft. En dat ik dat kan behouden ook als de uitkering lager uit komt te vallen na een WIA-besluit. Hoe is dat bij jou verlopen?
Een veerkrachtige groet!
-
21 februari 2026 om 13:56
Vaak geeft het UWV een voorschot en wordt expliciet toegezegd dat je het niet hoeft terug te betalen als de uitkering wordt geweigerd of lager uitvalt dan verwacht. Dat is standaard praktijk en de rechter ziet daar ook op toe. Het geeft mensen wat zekerheid in tijden van onzekerheid, zeker nu het door UWV allemaal langer duurt dan de wetelijke termijn.
-
Anoniem
24 februari 2026 om 13:44De langere termijn is nu geloof ik soms al meer dan 6 maanden. Het is dan wel goed opletten om niet te optimistisch te gaan werken met een kans op een terugval. Dus de werkopbouw rustig te laten verlopen. Misschien eerst vrijwilligerswerk. Kom je hiermee al een beetje vooruit Janneke?
-
25 februari 2026 om 14:59
Bedankt voor jullie reacties. Ik heb inmiddels ook begrepen dat de beslissing over het voorschot ook langer op zich laat wachten dan aangegeven. Ik moet ook overal zelf achteraan zitten, wat ik erg frustrerend vind, niks lijkt volgens plan te gaan. Moest jij ook op je voorschot uitspraak wachten? Gelukkig ontvang ik nu nog de ZW uitkering, dus maakt het financieel (nog) niks uit. Over twee weken heb ik daar weer telefonisch contact over, dus dan kan ik ook wat vragen stellen over hoe het verder gaat.
Zelf beginnen met werken is niet iets wat ik momenteel van plan ben. Mogelijk tzt vrijwilligerswerk, maar eerst even landen in de nieuwe situatie. Ik merk wel dat het lastig is om fysiek rust te nemen nu ik juist veel met de kinderen ben. Een dagelijkse wandeling lukt meestal wel inderdaad.
Over het algemeen gaat het mentaal best oke, maar als ik er teveel over nadenk, krijg ik het toch benauwd van het idee dat ik over een lange tijd moet gaan aantonen hoe het nu gaat. Ik heb het gesprek voorbereid alsof hij nu zou zijn, is dat denk je voldoende? Wacht jij ook nog op een uitspraak Joyce? Bedankt voor de tips over de gemeente, ik ga me erin verdiepen.
@socrates, bedankt voor de info. Deprimerend dat het waarschijnlijk langer dan een half jaar gaat duren, al geeft het ergens ook rust dat ik het kan parkeren. Ik woon in regio Den Haag, dus die doen er extra lang over volgens mij. Ik heb al een te laten beslissing ingediend, alle financiële beetjes helpen.
-
- Je moet ingelogd zijn om een reactie op dit onderwerp te kunnen geven.
